Projekt salonu samochodowego. Najważniejsze elementy

4DESIGN, 14 stycznia 2021
Projekt salonu samochodowego. Najważniejsze elementy

Salon samochodowy nie jest zwykłą przestrzenią handlową. Jego zaprojektowanie wymaga co najmniej kilku zabiegów, które pozwolą właściwie wyeksponować sprzedawane pojazdy, a dodatkowo sprawią, że wnętrze będzie komfortowe oraz estetyczne. Projekt salonu samochodowego musi więc łączyć atrakcyjną architekturę z wymaganiami technicznymi, jakie stawiane są tego rodzaju obiektom.

Jednym z najważniejszych zadań projektanta jest więc optymalne zaplanowanie przestrzeni. Warto bowiem pamiętać, że oprócz części sprzedażowej, czyli stanowisk ekspozycyjnych oraz punktów obsługi klienta, w salonach musi znaleźć się także zaplecze techniczne. Są to najczęściej pomieszczenia warsztatowe, magazyny, a także serwis. Wszystkie części salonu powinny się ze sobą łączyć tak, aby zapewniać sprawną obsługę klientów.

Salon samochodowy projekt

Decydując się na własny salon samochodowy, projekt warto bardzo dokładnie przemyśleć we współpracy z architektem. Inwestor ma bowiem kluczowe znaczenie przy wyznaczaniu stylu, w jakim obiekt powinien być urządzony. Często są to wymagania wynikające ściśle z wytycznych marki samochodów, które będą oferowane. Wówczas chodzi między innymi o kolorystykę czy specyficzne urządzenie przestrzeni, zgodne ze standardami korporacyjnymi.

Istotnym elementem każdego projektu salonu samochodowego jest właściwe zaprojektowanie części sprzedażowej. Eksponowane pojazdy muszą być doskonale widoczne dla klientów, na co ogromny wpływ ma nie tylko samo rozmieszczenie poszczególnych stanowisk, ale przede wszystkim oświetlenie. W tym przypadku stosuje się różnorodne rozwiązania, zapewniające równomierne doświetlenie wszystkich miejsc salonu, światłem o odpowiedniej barwie oraz temperaturze.

Gotowy projekt salonu samochodowego

Gotowy projekt salonu samochodowego, oprócz wspomnianej wcześniej części ekspozycyjnej, musi także przewidywać przestrzeń biurową oraz przeznaczoną wyłącznie dla właścicieli aut. Często bowiem projektowane są miejsca, w których osoby oczekujące na wydanie samochodu bądź na usługę serwisową mogą spędzić ten czas w komfortowych warunkach. To wpływa bezpośrednio na prestiż salonu, a tym samym jego pozytywne postrzeganie przez klientów.

Sprawdź również:  Projektowanie obiektów SPA

Nie mniej istotna jest także sama architektura oraz design budynku i wnętrza. W tym względzie stosuje się różnorodne rozwiązania, wynikające bezpośrednio ze wspomnianych wcześniej wymagań konkretnej marki pojazdów lub też inwestora. Duże przeszklenia, minimalistyczny styl oraz naturalne, nieco surowe materiały sprawdzają się najlepiej, nadając salonowi eleganckiego oraz nowoczesnego wyglądu.

Aby właściwie zaprojektować salon samochodowy, niezbędne jest wzięcie pod uwagę szeregu zmiennych. O kilku z nich napisaliśmy powyżej, jednak lista ta jest znacznie dłuższa. Jeśli szukasz architekta, który zaprojektuje dla ciebie salon – zapraszamy do 4Design. Specjalizujemy się w tego typu realizacjach, zapewniając kompleksowe opracowania architektoniczne, dostosowane do potrzeb inwestora, a także specyficznych wymagań koncernów motoryzacyjnych.