Czy znasz wytyczne przy projektowaniu hoteli?

4DESIGN, 2 marca 2021
Czy znasz wytyczne przy projektowaniu hoteli?

Projekt hotelu jest opracowaniem wymagającym wiedzy i doświadczenia ze strony architekta. Nie można mówić o przypadkowości stosowanych rozwiązań, ponieważ wiele kwestii regulowanych jest przez obowiązujące w Polsce przepisy oraz wytyczne. Kolejnym aspektem jest połączenie oczekiwań inwestora z tymi ograniczeniami, aby hotel był estetyczny, funkcjonalny i zaprojektowany w zgodzie z prawem.

Przygotowując się do skomplikowanej i kosztownej inwestycji, jaką jest budowa hotelu, należy w pierwszej kolejności wybrać biuro architektoniczne, które zajmie się kompleksową obsługą zamierzenia. Chodzi nie tylko o kwestie projektowe, ale także o koordynację branż, nadzory autorskie, uzgodnienia i opiniowanie projektów przez właściwych rzeczoznawców, czy wreszcie opracowanie wystroju wnętrz, zgodnego z oczekiwaniami inwestora.

Projekt hotelu

Jak wspomnieliśmy, jednym z trudniejszych opracowań jest projekt hotelu. Wytyczne w tym zakresie są dość rygorystyczne, ponieważ łączą się z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, a także kwestiami sanitarnymi. Aby budynek został odebrany i dopuszczony do użytkowania, inwestor musi liczyć się z co najmniej kilkoma kontrolami. Warto więc zadbać, by przygotowywany projekt spełniał najwyższe standardy jakościowe.

Rozbudowa hotelu Klimczak w Sieradzu
Rozbudowa hotelu Klimczak w Sieradzu

Nie każde biuro architektoniczne podejmuje się realizacji zleceń związanych z budową hotelu. To zadanie wymagające wiedzy i doświadczenia, a także dysponowania projektantami specjalizującymi się w konkretnej dziedzinie. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo gości, dlatego też należy sprostać wielu rygorom, precyzującym choćby kwestie dróg ewakuacyjnych, stosowanych systemów przeciwpożarowych czy układu pomieszczeń.

Funkcjonalne projekty hoteli

Oprócz kwestii bezpieczeństwa należy wziąć pod uwagę także komfort gości oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni. Funkcjonalne projekty hoteli muszą więc odnosić się do układu pokoi oraz samego budynku, aby korzystanie z niego w przyszłości było wygodne. Kluczowe znaczenie ma również część zapleczowa, a przede wszystkim gastronomiczna. W tym zakresie prawidłowe zaprojektowanie ciągów technologicznych czy dróg serwowania potraw wpływać będzie bezpośrednio na sprawną obsługę gości.

Sprawdź również:  Projektowanie obiektów SPA
Koncepcja przebudowy i rozbudowy budynku Pensjonatu nad jeziorem Wałpusz
Koncepcja przebudowy i rozbudowy budynku Pensjonatu nad jeziorem Wałpusz

Projektowanie hoteli musi obejmować także indywidualne wymagania inwestora w zakresie aranżacji wnętrz. Często wytyczne w tym zakresie związane są z identyfikacją wizualną konkretnej sieci, jednak jeśli hotel będzie samodzielnym obiektem, wówczas konieczne jest opracowanie spójnego i nowoczesnego designu, w jakim urządzone będą zarówno pokoje, jak i części wspólne. To bardzo istotny element, wpływający między innymi na postrzeganie konkretnego obiektu przez jego przyszłych gości.

Jak widać, opracowanie dokumentacji architektonicznej hotelu jest bardzo złożonym procesem. Warto więc korzystać z pomocy doświadczonych projektantów, dla których nie mają tajemnic zarówno regulacje prawne, jak i nowoczesne trendy w zakresie projektowania obiektów noclegowych. Współpraca z takim właśnie biurem jest gwarancją stworzenia budynku, jaki spełni oczekiwania zarówno jego właściciela, jak i gości.